Skupujemy nieruchomości

Press enter to begin your search

Jak dostać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

Blog nieruchomości / Nieruchomości  / Jak dostać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

Jak dostać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

Wiele osób chcąc kupić własne mieszkanie musi skorzystać z kredytu hipoteczne. Warunki co roku się zmieniają. Obecnie trzeba mieć 20% wkład własny i bardzo dobrą zdolność kredytową, ponieważ banki nie dają już tak chętnie kredytów mieszkaniowych jak kiedyś. Dlaczego? W Polsce wciąż rośnie odsetek osób, które kredytów nie spłacają, a więc powiększa się grupa ryzykownych transakcji. Po drugie oprocentowanie kredytów hipotecznych jest dość niskie. Po trzecie nadal się zdarza, że deweloper budujący nowe osiedle w czasie projektu ogłasza upadłość co nie jest korzystne, ani dla banków dających kredyty, ani dla kupujących. Jaki to ma wpływ na zakup nieruchomości na kredyt w Polsce?

Czy kredyt mieszkaniowy jest naprawdę tani?

Przeglądając oferty najtańszych kredytów hipotecznych można odnieść wrażenie, że wcale one tanie nie są. Już sprawdzając najtańszy według rankingów kredyt o wartości 250 000 złotych można zobaczyć, że biorąc kredyt na 25 lat spłaty oddać do banku trzeba będzie około 360 000 złotych. Co daje 110 000 złotych ekstra dla banku! Miesięczna rata w takim kredycie to około 1200 złotych. Oznacza to, że żeby w ogóle dostać taki kredyt trzeba zarabiać co najmniej 2500 złotych miesięcznie.

A co można kupić za 250 tysięcy złotych? Wszystko zależy od miasta, ale taka kwota powinna wystarczyć spokojnie na nowe mieszkanie od dewelopera w wielkości 50 metrów kwadratowych. Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że ceny wynajmu mieszkań są obecnie bardzo wysokie i mimo, że rata w wysokości 1200 złotych miesięczni wydaje się być wysoka to za wynajem takiego np. 50-metrowego mieszkania zapłacimy więcej. Zatem korzystne może być kupienie mieszkania i spłacanie rat kredytu, a nie jego wynajem.

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Budownictwo obecnie jest branżą dość stabilną, dlatego banki wciąż udzielają dużo kredytów hipotecznych. Ale ponieważ zwiększył się czynnik ryzyka ze strony kredytobiorców to nie jest już tak łatwo o kredyt. Przede wszystkim małe szanse mają osoby pracujące na umowy cywilnoprawne i prowadzące własną działalność gospodarczą przez okres krótszy niż rok. Bardziej wiarygodne dla banku jest zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony.

A co z zarobkami? Szacuje się, że rata kredytu musi być mniejsza niż 50% dochodów netto minus miesięczne wydatki na tzw. życie. A jak liczą to banki? Przyjmuje się, że koszt utrzymania jednej osoby to 800 złotych miesięcznie. Odejmuje się też wszystkie inne kredyty czy stałe opłaty jak ubezpieczenie za samochód. Jednakże najważniejsza jest historia kredytowa. Osoby, które nigdy wcześniej nie brały żadnego kredytu mogą liczyć na odmowę, ponieważ bank nie wie z jakim typem kredytobiorcy ma do czynienia, a więc klasyfikuje go w grupie ryzyka.