Jakie mieszkania najchętniej kupują Polacy?
Planując zakup mieszkania wiele osób najpierw sprawdza co ogólnie jest dostępne. Jakiej wielkości nieruchomości można kupić w zaplanowanym budżecie, czy opłaca się wydać więcej na mieszkanie a może bardziej opłaca się budowa domu, bo cena będzie podobna? Jest bardzo wiele czynników do rozpatrzenia przed dokonaniem zakupu. Jakie mieszkania są najchętniej kupowane w Polsce?
Mieszkanie od dewelopera
Nie da się ukryć, że coraz więcej osób kupuje mieszkania od deweloperów, ponieważ są nowe, można je urządzić po swojemu czy nawet zmienić podział mieszkania na etapie budowy pod swoje wymagania. Oprócz tego osiedla mieszkaniowe stawiane są w ciekawych lokalizacjach od ubocza, po środek miasta, więc tutaj też można wybrać lokalizację, jak nam najbardziej pasuje. A jakie mieszkania się sprzedają najlepiej?
Mieszkania 2-, 3- pokojowe. Dlaczego? Mieszkanie dwupokojowe najczęściej ma powierzchnię około 50 metrów kwadratowych. Jest to wystarczająca ilość miejsca, aby zmieścić 2-4 lokatorów i żeby każdy czuł się w mieszkaniu swobodnie. Rodziny z dziećmi często też wybierają mieszkania z trzema pokojami trochę większe, ale do 70 metrów kwadratowych. Często też sprzedają się kawalerki, które oznaczane są jako mieszkania jednopokojowe, choć obecnie mają osobno wyodrębnioną sypialnie i osobny salon. Zatem można nawet w małym 30 metrowym mieszkaniu zachować prywatność.
Ale uwaga! Budownictwo nowych budynków wielomieszkaniowych jest inne niż jeszcze kilka lat temu. Często można znaleźć też oferty mieszkań 2- i 4- pokojowych, które powierzchnię mają taką samą. Dlaczego? Następuje zjawisko maksymalizacji pomieszczeń na takim samym metrażu. Oznacza to, że mieszkanie wcale nie jest większe. Po prostu jest podzielone na mniejsze przestrzenie przez co oznaczone jest jako kilkupokojowe choć wcale nie jest duże i tak naprawdę jego mieszkańcy nie odniosą pożytku z dużej ilości pokoi kosztem ich małej przestrzeni.
Dlaczego preferencje kupujących się zmieniły?
Dla wielu osób kilka, ale małych pokoi będzie praktycznym rozwiązaniem, ponieważ mogą wydzielić osobne sypialnie dla dzieci i siebie, czy też urządzić małe domowe biuro. Sporo osób daje się też nabrać na takie oferty nie zauważając, że kosztem dodatkowego pomieszczenia zmniejsza się metraż np. kuchni i pokoju dziennego.
Ważna jest także relacja cen metrażu mieszkania do wynagrodzeń. W ciągu ostatnich 5 lat spadło zainteresowanie mieszkaniami powyżej 70 metrów kwadratowych, ponieważ zdecydowanie mniej osób na nie jest stać. Ponadto rosnące koszty utrzymania mieszkań wpływają na to, że Polacy decydują się kupić mniejsze mieszkanie, które w przeliczeniu na cenę za metr kwadratowy może być droższe, ale potem jest tańsze w eksploatacji nawet kilkukrotnie w skali roku.