Skupujemy nieruchomości

Press enter to begin your search

Czy warto kupić mieszkanie dla studenta?

Blog nieruchomości / Nieruchomości  / Czy warto kupić mieszkanie dla studenta?

Czy warto kupić mieszkanie dla studenta?

Pytanie czy opłaca się kupować mieszkanie czy wynajmować nie zawsze ma taką samą odpowiedź. Sporo rodziców decyduje się na zakup mieszkania dla studiującego dziecka w innym mieście z myślą o tym, że to mieszkanie będzie przeznaczone dla dziecka już w jego dorosłym życiu, a jeśli tak się ułoży, że student po skończeniu nauki wyjedzie do innego miasta to wciąż można takie mieszkanie użytkowa na przykład wynajmując innym studentom. Kupno nieruchomości pod wynajem w studenckich miastach jest bardzo popularną opcją, ponieważ ceny wynajmu z roku na rok idą w górę.

Drogi wynajem, tani kredyt bankowy

Dla wielu osób czynnikiem decydującym czy kupić mieszkanie czy opłacać jego wynajem jest cena. Mieszkania w 2018 roku nieznacznie podrożały i to jeśli chodzi o cenę zakupu, ale także gdy idzie o koszty opłat za wynajem. Okazuje się, że przy obecnych stopach procentowych kredyty hipoteczne są dość tanie i rozłożenie spłaty kredytu za mieszkanie na równe raty na 15-20 lat mniej obciąży miesięczny domowy budżet niż stawka czynszu za wynajęcie mieszkania zwłaszcza w dużym mieście.

Dlatego jeśli ktoś ma dobrą zdolność kredytową może liczyć na to, że miesięczna rata kredytu będzie znacznie mniejsza niż koszt wynajmu miesięcznego za mieszkanie o takim samym metrażu, w tej samej dzielnicy.

Umiarkowana inflacja, korzystna dla konsumenta dynamika płac to czynniki które wpłynęły na to, że kredyty bankowe nie będą znacząco droższe przynajmniej w tym i następnym roku. A nawet jeśli Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe, to nie będzie miało to aż takiego wpływu na kredytobiorców.

Przykładem może być zakup 50 metrowego mieszkania w Warszawie. Cena zakupu to 370 tysięcy złotych, przykładowy czas spłaty kredytu to 30 lat. Raty dla takiego kredytu będą wynosić około 1,5 tysiąca złotych miesięcznie. A co z wynajmem? Tej wielkości mieszkanie kosztuje 2 tysiące złotych miesięcznie plus opłaty. Oczywiście mając swoje własne mieszkanie, też trzeba ponosić opłaty za media itd., ale tutaj już widać różnicę 500 złotych na miesiąc na korzyść zakupu mieszkania.

Jak spłacić mieszkanie dla studenta?

Budownictwo mieszkaniowe zakłada, że mieszkanie 50-metrowe z reguły kilkupokojowe. Można więc przeznaczyć je dla dziecka i jego znajomych ze studiów, którzy podnajęli by pokoje. Nawet pobierając niską opłatę na przykład 300 złotych miesięcznie jest to korzystne, ponieważ pomaga w szybszej spłacie kredytu.

A gdy dziecko po studiach się wyprowadzi można przeznaczyć całe mieszkanie na wynajem i jeśli w ciągu kolejnych 5 lat stawki się nie zmienią liczyć nie tylko na to, że rata kredytu zostanie spłacona z czynszu, ale i jeszcze zostanie nam z tego niewielki dochód.