Skupujemy nieruchomości

Press enter to begin your search

Trend na mikro mieszkania wciąż trwa

Blog nieruchomości / Design  / Trend na mikro mieszkania wciąż trwa

Trend na mikro mieszkania wciąż trwa

Mikro mieszkania to lokale mieszkaniowe o powierzchni do 30 metrów kwadratowych, choć można znaleźć takie o powierzchni 9-12 metrów kwadratowych. Dlaczego są popularne? Ktoś mógłby pomyśleć, że ze względu na cenę, ale nie! Za 13-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli zapłacono aż 172 tysiące złotych. W tej cenie nawet w Warszawie można znaleźć większe mieszkania. Dlaczego zatem trend na mikro mieszkania wciąż trwa?

Skąd się wziął pomysł na mikro mieszkania?

Budownictwo w wielkich miastach jest skrajnie inne niż w miasteczkach i wisach. Dlatego nie dziwi fakt, że mikro apartamenty jako pierwsze zaczęły być urządzane w Nowym Jorku, gdzie miejska przestrzeń jest ograniczona, a do miasta z roku na rok wprowadza się coraz więcej ludzi. Kolejne miasta, które zaczęły sprzedawać takie mieszkania to Londyn, Seul, Hong Kong czy Singapur. Wszystkie one to bardzo mocno zaludnione miasta, a nawet miasta-państwa, które niekoniecznie mogą rozbudować się na tereny okołomiejskie. Dlatego trzeba było ścieśnić przestrzeń, aby pomieścić wszystkich chętnych mieszkańców do życia w tych właśnie aglomeracjach. W Polsce zwłaszcza w Warszawie, Trójmieście, Katowicach i we Wrocławiu można znaleźć takie mikro mieszkania. I co ciekawe takie nieruchomości kierowane są do studentów lub osób inwestujących w wynajem mieszkań.

Mikro mieszkania w Polsce

Obecnie wiele miast posiada budynki przerobione na mikro mieszkania lub też powstają nowe inwestycje deweloperskie z takimi kawalerkami. Ale pierwszą tego typu inwestycją był projekt Starter. Na bazie dawnego Hotelu Asystenta spółka Dolnośląskie Inwestycje S.A. zmodernizowała cały budynek zastępując hotelowe pokoje mikro mieszkaniami o metrażu od 12 do 27 metrów kwadratowych. W całym budynku jest aż 149 takich mieszkań. W drugim etapie inwestycji wybudowano kolejne 168 mieszkań o metrażu id 13 do 37 metrów kwadratowych. Ceny takich mieszkań to od 9000 do 10500 złotych za metr kwadratowy. Co ciekawe nie wszystkie zostały sprzedane. Niektóre funkcjonują jako apartamenty turystyczne i wynajmowane są przez przyjezdnych na kilka nocy.

Bardzo dobrze funkcjonują też małe kawalerki w zabytkowych kamienicach w Warszawie. Na Woli czy na Pradze Północ można znaleźć wiele budynków o charakterze zabytkowym, które przerobiono na mikro mieszkania o powierzchni 13-24 metrów kwadratowych i cieszą się one ogromnym powodzeniem nie tylko wśród studentów, którzy na 3-5 lat potrzebują swojego mieszkania i ten metraż im wystarcza, ale też przez pokolenie singli czy osoby po prostu chcące dobrze zainwestować pieniądze w rynek nieruchomości. Takie mieszkania nadal są trendy, a to oznacza wysoką cenę zakupu.