Nowoczesne wnętrza – styl eklektyczny
Styl eklektyczny na dobre zadomowił się w polskich wnętrzach. Najczęściej przez przypadek, ponieważ wiele osób ma tendencję do kupowania dodatków czy mebli w różnej stylistyce i ustawiania ich w jednym pomieszczeniu. A to właśnie jest poniekąd styl eklektyczny. Chociaż nie każdemu udaje się go zachować w formie prawidłowej.
Czym jest styl eklektyczny?
Mało osób wie, że początki tego stylu urządzania wnętrz przypadają na lata 30. XIX wieku. Modne było już wtedy dodawanie do mieszkań dodatków, które wyglądały na starsze, ale też nowych i pełnych kolorów. Każdy chciał się wyróżniać i zachować indywidualną aranżację mieszkania z pomocą tego co było do zdobycia. Obecnie można nabyć różne artykuły dekoracyjne, meble, a nawet znaleźć antyki z XIX wieku, ale ważny jest indywidualizm w urządzaniu nieruchomości.
Styl eklektyczny – styl uniwersalny
Styl eklektyczny opiera się na tym, że każdy dąży do personalizacji swojego mieszkania i zrobienia z niego unikatowego dzieła sztuki za pomocą kontrolowanego chaosu. Jeden mebel z epoki, jedna nowoczesna lampka w tylu glam, grube zasłony i industrialne dodatki to klasyka takiej aranżacji. Ten styl można też nazwać uniwersalnym, ponieważ wnętrze można urządzić w każdym guście. Nie ma tu narzuconych modnych kolorów, mebli czy materiałów. Każdy tworzy je sam po prostu zachowując łączenie innych stylów i wielu kolorów.
Z drugiej strony wnętrza eklektyczne są bardzo klimatyczne. Nie sprawdza się u osób, które cenią prostotę, nowoczesność i minimalizm. Są hołdem dla osób, które lubią mieć wszystko w mieszkaniu i nigdy nie kończą go urządzać. Można więc powiedzieć, że jest to idealny styl dla osób, które ciągle pozostają w ruchu, mają wiele zainteresowań i je wszystkie chcą przekazać w swoim mieszkaniu.
Jak urządzić mieszkanie eklektyczne?
Można powiedzieć, że stare budownictwo sprzyja urządzaniu wnętrz w stylu eklektycznym, ponieważ w przestronnych, wysokich pomieszczeniach dodanie wielu różnych elementów i mocnych kolorów nie przytłacza. Ale nie oznacza to, że nawet kawalerka w nowym bloku mieszkaniowym nie może być urządzona w ten sposób. Mimo, że styl eklektyczny opiera się na stylistycznym chaosie wcale nie jest efektem aranżacji „byle jak”. Wbrew pozorom jest to bardzo dobrze przemyślana koncepcja.
Oczywiście niektóre osoby mogą przypadkiem zmienić swoje mieszkanie w eklektyczne, ale najczęściej ten styl wprowadza się celowo. Taka aranżacja składa się głównie ze stylowych mebli: mogą to być sprzęty orientalne, etno, drewniane w stylu prowansalskim czy nawet a’la Ludwik. A potem dobiera się kolorowe dodatki, dekoracje, zasłony, poduszki czy lampki, które podkreślą nasz indywidualny styl.